Blog PureFood

Przegotowana, gorąca woda - przepis na szczupłą sylwetkę

Kiedyś, w dawnych czasach w każdej kuchni stał dzbanek z przegotowaną wodą do picia. Nie zalecano picia wody prosto z kranu, szczególnie dzieciom. Dzisiaj lekarze nie zalecają gotowania wody, wręcz propagują picie wody surowej. Więc kto ma rację ? Nie mniej jednak dawniej dzieci mniej chorowały niż obecne pokolenia. Może przyczyna tkwi w sposobie i rodzaju picia wody? 

 

Zalety picia wody przed śniadaniem - na pusty żołądek

 

Medycyna tybetańska (nazwana Ayurvedą) twierdzi, że pierwszą ludzką chorobą była niestrawność, a lekarstwem na to była woda - przegotowana. W Ayurvedzie to był najtańszy skuteczny środek w walce z chorobą. 

 

Więc co się stanie, gdy będziemy pić codziennie przegotowaną, gorącą wodę? Ayurveda mówi o różnych rodzajach i przyczynach zapotrzebowania organizmu na picie ciepłej, przegotowanej wody. Przede wszystkim uważana jest za najlepszy sposób w walce ze zmęczeniem, otyłością czy innymi chorobami. Gorąca, przegotowana woda idealnie nawadnia organizm, gasi pragnienie i jest całkowicie wchłaniana w szybkim czasie. Nie poleca się picia zimnej wody z rana, zaraz po przebudzeniu, aby nie szokować ciała. Woda powinna mieć temperaturę 35 - 45 stopni Celsjusza. 

 

Według Ayurveda tajemniczą mocą uzdrawiającą wody jest czas jej gotowania. Wystarczy doprowadzić wodę do wrzenia i wówczas od tego zależą jej uzdrawiające właściwości. Nie ma za to znaczenia jaką ilość się wypije, ważne aby zaspokoić pragnienie i poczucie napojenia. 

 

Co ciekawe, woda, która podczas gotowania zmniejszyła swoją objętość do ¼ nazywana jest “argyambu” inaczej woda lecznicza. Jej najważniejsze funkcje to:

 • stymulowanie trawienia, 
 • pobudzanie do pracy układu moczowego i żółciowego,
 • walka z otyłością,
 • eliminowanie wzdęć i zaparć,
 • zapobieganie zapaleniu jelita grubego, anemii,
 • chroni przed powstawaniem hemoroidów, 
 • zapobiega zapaleniu płuc.

 

Za to “Ushanadaka” to woda, która wygotuje się do ½ swojej objętości przed wrzeniem. Jej najistotniejsze funkcje to:

 • leczenie astmy,
 • leczenie zapalenia oskrzeli,
 • pozbycie się niestrawności.

 

Aby tak przegotowana woda stała się lekarstwem należy ją pić przed snem i przestrzegać pewnych zasad. Dodatkowo oczyści ona ciało. 


 

Natomiast woda schłodzona do temperatury pokojowej nazywa się “sitem”. Jej zadaniem jest łagodzenie nudności, leczenie biegunki, zawrotów głowy czy walczy z osłabieniem. Dodatkowo jest bardzo pomocna przy zatruciu alkoholowym i pokarmowym. 

 

Instrukcja prawidłowego picia wody:

 

 • Dzień rozpoczynaj od wypicia gorącej, przegotowanej szklanki wody. Dodatkowo możesz dosypać do niej szczyptę soli, co będzie dużym wsparciem dla organizmu.
 • Wodę pij małymi łykami i powoli. 
 • Wodę powinno się ugotować raz. Następnie ochłodź ją do temperatury takiej, żeby była gorąca, ale nie parzyła i nadała się do wypicia. Wypij szklankę takiej wody ok. 30 minut przed spożyciem śniadania. 
 • Najlepszym sposobem chłodzenia przegotowanej wody jest przykrycie szklanki np. talerzykiem, aby powstała para wodna. 

 

Trzymając się powyższych zasad pamiętaj również o innych ważnych kwestiach:

 

 • Jeśli będziesz pić wodę bezpośrednio przed jedzeniem możesz dojść do chorób układu oddechowego i zahamowania trawienia.
 • Przegotowana woda pita podczas posiłku przyspiesza metabolizm i stymuluje trawienie. 
 • Woda pita po jedzeniu zwiększa fermentację w jelicie, spowalnia metabolizm i sprzyja zwiększaniu wagi. 
 • Woda, która była gotowana po kilku godzinach (dokładnie po ok. 6) oraz gotowana kilka razy staje się niezdrowa i szkodliwa dla organizmu, ponadto powoduje problemy jelitowe.
 • Nie powinno się mieszkać gorącej wody z zimną.

 

Szklanka gorącej wody z rana ma zadanie odmłodzić organizm a jelita dzięki temu będą prawidłowo pracować. Konsekwentne trzymanie się tego rytuału przyczyni się do utraty wagi bez większego wysiłku. Jeżeli doświadczasz częstego marznięcia, jesteś otyły, miewasz bóle żołądka, jesteś apatyczny, często odczuwasz uczucie zmęczenia i senności szklanka gorącej wody może być zbawienna. Gorąca woda zabija bakterie, usuwa toksyny i rozpuszcza tłuszcze.

 

Gorąca woda nie tylko zimą!

 

Gorąca woda rozgrzewa ciało w zimne dni, jednak w okresie letnim również zaleca się picie ciepłej wody. Dlaczego? Dlatego, że poprzez picie zimnych płynów receptory znajdujące się na języku wysyłane są informacje do mózgu, aby ten uruchomił mechanizmy schładzania organizmu. Zimna woda owszem przynosi ulgę podczas gorących dni, ale jest szokiem termicznym dla organizmu. Aby ją podgrzać wewnątrz ciała organizm musi wyprodukować i zużyć dodatkową energię, którą mógłby wykorzystać w innych procesach. Zatem pijmy gorącą wodę cały okrągły rok!

 

 

 

 

Szukasz cateringu dietetycznego z dietą keto? Sprawdź nas!

ZAMÓW PURE FOOD

 
 
Metabolizm - na czym polega, jak go wspomagać?

Metabolizm - na czym polega, jak go wspomagać?

10% rabatu na każde zamówienie!

10% rabatu na każde zamówienie!

Dieta wątrobowa - co jeść, a czego unikać?

Dieta wątrobowa - co jeść, a czego unikać?

Przegotowana, gorąca woda - przepis na szczupłą sylwetkę

Przegotowana, gorąca woda - przepis na szczupłą sylwetkę