Blog PureFood

Czy wiesz, ile przepłacasz gotując w domu?

Dieta pudełkowa i gotowanie w domu mają swoje plusy i minusy. Na szali stawiamy czas i wygodę korzystania z cateringu oraz świadomość wiem, co jem, przy samodzielnym gotowaniu. Przede wszystkim jednak chodzi o pieniądze. Porównajmy więc, czy wybierając catering dietetyczny faktycznie płacimy więcej, niż przygotowując posiłki samodzielnie? Czy pudełka mogą konkurować z domowym jedzeniem również w innych kwestiach?

Rosnąca inflacja sprawia, że za koszyk wypełniony tymi samymi produktami co rok temu, musimy dziś zapłacić prawie dwa razy więcej. Drożeją nie tylko mięso i nabiał, ale też warzywa i owoce. Jeśli jednak mamy czas i lubimy gotować, to z pewnością da się samodzielnie i niedrogo przygotowywać pełnowartościowe i różnorodne posiłki. 

Większość z nas jednak pracuje zawodowo, więc na zakupy, codzienne wymyślanie, co zrobić na obiad i przyrządzanie kilku dań, brakuje i czasu, i chęci. Zazwyczaj więc albo kupujemy gotowe jedzenie do odgrzania, albo jadamy na mieście, albo po prostu jemy byle co. Ani zdrowo, ani tanio. W tej sytuacji catering dietetyczny może okazać się bardziej opłacalny pod każdym względem.

Ile kosztuje dobre jedzenie?

Postanowiliśmy porównać koszt przygotowania w domu posiłków z diety pudełkowej dla jednej osoby. Wybraliśmy dietę Standard 2000 kcal z oferty olsztyńskiej firmy Pure Food. Zestaw pięciu dań na jeden dzień kosztuje wraz z dostawą ok. 60 zł. Wieczorem kurier dostarczył torbę, w której znajdowało się pięć oznakowanych pudełek:

  • śniadanie — pasta z jarmużu i tuńczyka z suszonymi pomidorami i żytni chleb,
  • II śniadanie — zupa z młodej kapusty z pomidorami, 
  • obiad — wieprzowina po chińsku z makaronem gryczanym,
  • podwieczorek — sałatka ziemniaczana z pieczarkami i jajkiem,
  • kolacja — tarta z boczkiem i fasolką szparagową.

Na stronie PureFood do każdego posiłku publikowana jest lista składników. Na jej podstawie sporządziliśmy listę zakupów. Ceny podajemy na podstawie cennika w jednym ze sklepów spożywczych, w których można zrobić zakupy online. Nie odbiegają one jednak znacząco od cen w popularnych dyskontach. To, co się dało kupić na sztuki, kupiliśmy w potrzebnej ilości. To, czego nie, w najmniejszych dostępnych opakowaniach:

śniadanie:

jarmuż - 1 op. 4 zł

tuńczyk w sosie własnym - 1 puszka 7 zł

suszone pomidory - 1 słoiczek 10 zł

chleb żytni 1 szt. - 5 zł

czosnek 1 szt. - 1,50 zł

koperek -1 pęczek 2,50 zł

oliwa z oliwek - 20 zł

kapusta młoda - 4 zł

cebula - 1 zł

ziemniaki - 1 zł

marchew - 1,50 zł

bulion warzywny - 5 zł

puszka pomidorów siekanych - 4 zł

W tym miejscu nasz paragon przekroczył cenę całego zestawu, a na liście jeszcze:

szynka wieprzowa 150g - 3 zł

makaron soba - 9,50 zł

papryka - 3 zł

por - 4 zł

papryczka chili - 1 zł

cebula czerwona - 1 zł

orzechy arachidowe - 6 zł

Gotowa dieta dla wymagających

Czy osoby, których dieta z różnych względów odbiega od standardowej, są skazane na bardziej uciążliwe zakupy, większe wydatki i samodzielne przygotowywanie posiłków? Na szczęście nie. Na półkach osiedlowych sklepów bez większego problemu znajdziemy produkty bez glutenu czy bez laktozy, a w dyskontach pojawiają się wegańskie wersje gotowych posiłków. Są one nieco droższe od tych zwykłych, bo w tym przypadku trudniej „oszukać” skład.

Pure Food nie zapomina również o nich. W ofercie czeka dieta pudełkowa o niskim IG dla cukrzyków, dieta vege, dieta bez mięsa, ale z rybami oraz oczywiście dieta bezglutenowa i bezlaktozowa. To, co wyróżnia tę firmę od innych jest możliwość samodzielnego skomponowania menu w diecie Select. Wybierając tę opcję, sami decydujemy o kaloryczności i liczbie posiłków, ale też mamy do wyboru jedno z trzech dań zaproponowanych w menu. Przypomnijmy, że wszystkie diety są układane i bilansowane przez dietetyka, a przy każdym jadłospisie mamy udostępnioną listę produktów. Można zatem nie tylko dobrać sobie dania tak, aby nie zawierały niepożądanych składników, ale też wykluczyć te, których zwyczajnie nie lubimy. 

Warto wspomnieć, że każdą dietę można zamówić w opcji 3 posiłków — II śniadanie, obiad i podwieczorek. Docenią to ci, którzy chcą zjeść w domu śniadanie i chętnie siadają do wspólnej kolacji z rodziną, ale w pracy wolą mieć wszystko pod ręką. Taki zestaw kosztuje ok. 50 zł, więc niewiele więcej niż lunch w pobliskim barze, prawda? Sami też decyzujemy w które dni, chcemy otrzymać posiłki, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w weekend gotować w domu.

To także ciekawa opcja na wakacyjne wyjazdy. Za 60 złotych dziennie możemy dostać zdrowe i świeże wyżywienie na cały dzień. Gdy zestawimy to z cenami w restauracjach za dania niepewnej jakości — bez dwóch zdań się opłaca.

3, 2, 1! Wakacje czas start!

3, 2, 1! Wakacje czas start!

Żywność BIO- czy rzeczywiście warto kupować?

Żywność BIO- czy rzeczywiście warto kupować?

Stewia ? co to jest, skąd pochodzi i w jaki sposób ją stosować?

Stewia ? co to jest, skąd pochodzi i w jaki sposób ją stosować?