Czy wiesz, na czym polega detoks cukrowy? Wiele osób nie ma pojęcia, że można uzależnić się od cukru. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a pierwsze objawy często pozostają niezauważone. Normalnym jest, że po spożyciu czekolady na chwilę poprawia się nastrój. Jeśli jednak jej brak wywołuje rozdrażnienie, osłabienie, pogorszenie samopoczucia, to najwyższa pora, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Im bardziej zaawansowane stadium uzależnienia, tym dłuższa droga do zerwania z nałogiem. Jedno jest pewne - warto!
Detoks cukrowy zastosowany w odpowiednim momencie, może uchronić przed uzależnieniem się od cukru. W dzisiejszych czasach jest to problem, który dotyka ogromną część społeczeństwa. Należy pamiętać, że cukier zawarty jest nie tylko w słodyczach, ale również wielu innych produktach spożywczych, takich jak np. jogurty, płatki zbożowe, sosy, suszone owoce. Właśnie dlatego nierzadko jest spożywany w nadmiarze nieświadomie.
Regularnie przeprowadzany detoks cukrowy może przynieść spektakularne rezultaty. Na uwagę zasługuje fakt, że uzależnienie od cukru przebiega podobnie do innych nałogów. Podczas deficytu sacharydów występuje silna potrzeba sięgnięcia po łakocie, napoje gazowane, fast foody. Wysoko przetworzone produkty zawierają ogromne ilości wspomnianego związku, więc spożywane często mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób.
Dla osoby uzależnionej od cukru codziennością jest m.in. niepohamowana chęć spożycia czegoś słodkiego, stany euforii przechodzące w wyczerpanie, drastyczne spadki energii, drażliwość. Na uwagę zasługują także dolegliwości zdrowotne, takie jak np. próchnica, schorzenia układu pokarmowego, obniżona odporność, poliuria, a także wiele innych. Detoks cukrowy może okazać się zbyt restrykcyjny u osób zmagających się z silnym uzależnieniem od cukru. W takim przypadku rekomendowane jest stopniowe wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.
Pierwsze efekty detoksu cukrowego nie pojawią się or razu. Jest to kuracja, która ma na celu wyeliminowanie lub mocne ograniczenie spożywania cukru w różnych formach. Na początku warto jest uświadomić sobie, gdzie zawarte są węglowodany. Całkiem spora ilość znajduje się w białym ryżu, pieczywie, a nawet owocach. To nieoczywiste produkty, których często nie podejrzewa się o zawartość cukru. Istotne jest to, aby dieta była zdrowa i zbilansowana. Jeśli nie potrafisz samodzielnie ułożyć swojego jadłospisu, to rozważ catering dietetyczny od Pure Food. Z chęcią doradzimy, jaka opcja będzie dla Ciebie odpowiednia.
Detoks cukrowy ma na celu zmianę nawyków żywieniowych. Dzięki niemu łatwiej jest nauczyć się zbilansowanej diety. Na uwagę zasługuje fakt, że cukry proste w odpowiedniej ilości są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Biorą udział w procesie wytwarzania energii. Ponadto mnóstwo produktów zawierających sacharydy dobroczynnie wpływa na zdrowie (np. owoce). Właśnie dlatego kluczem do sukcesu jest utrzymanie racjonalnych proporcji składników odżywczych zawartych w diecie.
Zadajesz sobie pytanie, od czego zacząć detoks cukrowy? Śpieszymy z odpowiedzią! Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas zmiany nawyków żywieniowych.
Wbrew pozorom nie jest to oczywiste. Detoks cukrowy może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy mają problem z planowaniem jadłospisu. Brak pomysłu na posiłek często kończy się sięgnięciem po niezdrowe produkty zawierające dużą ilość cukru. Od czego zacząć detoks cukrowy? Najlepiej od usunięcia z domu słodkich przekąsek. Dobrze jest również ograniczyć ilość produktów typu instant (np. mrożone pizze i zapiekanki, frytki, gotowe dania). Niewskazane jest spożywanie również makaronów i białego ryżu.
Czy dieta cukrowa wymaga całkowitego zrezygnowania z ulubionych produktów, które znajdują się na "czarnej liście"? Oczywiście, że nie. Robienie coś wbrew sobie nigdy nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów. Rozsądnie jest stopniowo zmniejszać ilość spożywanych węglowodanów. Nawet mała zmiana jest pierwszym krokiem do osiągnięcia efektów.
Dieta cukrowa nie jest tak restrykcyjna, jak wydaje się na początku. Świetną opcja jest wdrożenie do codziennego menu zdrowych słodzików. Umożliwiają one przygotowanie wielu smacznych posiłków, dzięki czemu dieta nie będzie monotonna. Naturalne słodziki wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym. Ponadto nie są one bardzo kaloryczne, więc chętnie sięgają po nie osoby odchudzające się.
Jednym ze zdrowych słodzików jest stawia, czyli roślina pochodząca z Ameryki. Dobroczynnie wpływa na florę bakteryjną jelit, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu uciążliwych dolegliwości. Liczne badania naukowe dowodzą, że pozwala nawet w bezpieczny sposób obniżyć stężenie cukru we krwi. Kolejną propozycją jest ksylitol, czyli cukier brzozowy. Jest on uznawany za probiotyk, ponieważ wspomaga prawidłową pracę układu pokarmowego.
Nie wyobrażasz sobie oglądania filmów bez chipsów? W biegu sięgasz po batonika? Lubisz spotykać się ze znajomymi w restauracjach typu fast-food? Detoks cukrowy wymaga zaangażowania i silnej woli. Produkty z dużą zawartością węglowodanów są zwykle smaczne, co utrudnia ich eliminacje. Właśnie dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem należy przygotować zdrowsze odpowiedniki, które będą niezastąpione podczas "kryzysu".
Jak wspomniano, efekty detoksu cukrowego pojawią się dopiero po kilku tygodniach, a najlepsze rezultaty odnotowywane są po kilku miesiącach od zmiany nawyków żywieniowych. Można do nich zaliczyć m.in.:
usprawnioną pracę układu pokarmowego,
mniejsze ryzyko wystąpienia zaparć, biegunek, wzdęć i innych,
uregulowanie masy ciała,
poprawę stanu skóry, włosów, paznokci,
lepsze samopoczucie i wzrost energii,
niższe ryzyko rozwoju chorób (np. otyłości, cukrzycy, hiperglikemii, miażdżycy, zawału serca, próchnicy).