Zastanawiasz się, jaka dieta przy niedoczynności tarczycy będzie odpowiednia? A może borykasz się z nadczynnością? W ostatnich latach dieta keto zyskała na popularności. Zakłada ona maksymalne ograniczenie podaży węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości spożywanych tłuszczów. Taki sposób żywienia wprowadza organizm w stan ketozy. Energia niezbędna do normalnego funkcjonowania czerpana jest z tłuszczów, co ułatwia redukcję masy ciała. Jest to ważna wiadomość dla osób borykających się z nadwagą lub otyłością.
Dieta przy chorobach tarczycy powinna zostać dopasowana indywidualnie. Najważniejsze, aby posiłki były zbilansowane, czyli dostarczały niezbędnych składników odżywczych. Dieta ketogeniczna cieszy się sporym zainteresowaniem osób z niedoczynnością tarczycy, ale nie tylko. W tym wpisie objaśniamy, jak sposób żywienia wpływa na pracę wspomnianego gruczołu oraz przebieg choroby. Warto wiedzieć, że styl życia może przyczynić się do poprawy samopoczucia.
Interesuje Cię, jaka dieta przy niedoczynności tarczycy przyniesie najlepsze efekty? Na początku warto jest zrozumieć, na czym polega ta choroba. Niedoczynność to stan, gdy tarczyca wytwarza zbyt mało hormonów - przede wszystkim tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3). Odpowiadają one za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, takich jak m.in. tempo przemiany materii, poziom energii, funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Do najczęściej występujących objawów niedoczynności tarczycy zalicza się: niekontrolowany wzrost masy ciała, chroniczne zmęczenie, wahania nastroju, wypadanie włosów, przesuszenie skóry, osłabienie pamięci i koncentracji, zaparcia.
Dieta przy niedoczynności tarczycy może złagodzić objawy choroby, jednak musi zostać prawidłowo dobrana. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie zastąpi ona leczenia farmakologicznego, a jedynie stanowi jego uzupełnienie. Priorytetem jest, aby ustabilizować pracę gospodarki hormonalnej, a także usprawnić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Kluczową rolę odgrywają tutaj spożywane produkty.
Zbilansowana dieta przy chorobach tarczycy to absolutna podstawa. Niezdrowe nawyki żywieniowe utrudniają ustabilizowanie poziomu hormonów, a więc zmniejszają skuteczność przyjmowanych medykamentów. Zdrowe posiłki powinny obfitować w następujące mikro i makroelementy:
jod - wspomaga produkcję hormonów tarczycy. Składnik ten znajduje się w m.in. rybach morskich, owocach morza, algach.
błonnik - nadal nie wiesz, jaka dieta przy niedoczynności tarczycy? Godne polecenia są produkty z dużą zawartością błonnika, gdyż przeciwdziałają one zaparciom.
selen - bierze czynny udział w konwersji hormonu T4 do formy T3. Wspiera stabilne funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jest zawarty w m.in. mięsie, rybach, nasionach, orzechach
cynk - kolejny składnik wspomagający pracę gruczołu tarczycy. Stymuluje produkcję hormonów. Dieta przy chorobach tarczycy powinna bazować na m.in. mięsie, orzechach, rybach.
witamina D3 - czyli witamina słońca. Trzeba wiedzieć, że jej niedobór to częsty problem osób z chorobami tarczycy. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie suplementacji, jednak ten fakt należy skonsultować z lekarzem.
Dieta przy chorobach tarczycy wymaga ograniczonego spożycia produktów, które utrudniają wchłanianie hormonów. Mowa tutaj o m.in. soi, brokułach, kapuście i pozostałe warzywa kapustne. W małych ilościach nie mają dużego wpływu na organizm, jednak ich nadmiar niesie za sobą szereg niekorzystnych zmian.
Nie każdy wie, co to dieta ketogeniczna. Ten model żywienia zakłada maksymalne ograniczenie ilości dostarczanych węglowodanów przy zwiększonej podaży tłuszczów. Skutkiem tego jest wprowadzenie w stan ketozy. W organizmie zachodzą poważne zmiany metaboliczne - cukier przestaje był głównym źródłem energii. Przekłada się to na intensywne spalanie tłuszczu zamiast glukozy. Warto dodać, że dieta keto zmniejsza ryzyko wystąpienia wahań poziomu insuliny, co jest korzystne również dla cukrzyków.
Keto dieta przy chorobach tarczycy nie sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Osoby przewlekle chore powinny być pod opieką specjalisty, który pomoże w doborze właściwego modelu żywienia. Prawdą jest, że dieta ketogeniczna pozwala skutecznie zredukować wagę. Z pewnością przypadnie to do gustu tym, którzy walczą o wymarzoną sylwetkę. W większości przypadków jest bezpieczna, jednak należy pamiętać również o zagrożeniach przedstawionych poniżej.
Jaka dieta przy niedoczynności tarczycy? Przede wszystkim taka, która umożliwi stabilizację hormonów. Dieta ketogeniczna wpływa na poziom hormonów tarczycy, a głównie hormonu T3. Jeśli zostanie on nadmiernie obniżony, to objawy choroby nasilą się. Ten sposób żywienia może wywołać więc zmęczenie, trudności z koncentracją, pogorszenie nastroju, a nawet depresję.
Dieta przy chorobach tarczycy powinna wyróżniać się optymalną zawartością składników odżywczych, gdyż wpływają one na pracę gruczołu. W przypadku diety keto konieczne jest ograniczenie spożycia wielu grup produktów, co nie zawsze jest korzystne.
Keto dieta przy niedoczynności tarczycy może spowodować słabsze działanie leków. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu wysokiej utraty wody oraz elektrolitów. Taki stan ma duży wpływ na skuteczność leczenia farmakologicznego.
Nadal nie wiesz, jaka dieta przy niedoczynności tarczycy będzie odpowiednia? Dieta ketogeniczna lepiej sprawdza się w przypadku nadczynności. Przy niedoczynności może przynieść objawy niepożądane, których większość chorych chce uniknąć. Alternatywą jest dieta bogata w węglowodany złożone i błonnik, dieta przeciwzapalna, dieta z wysoką zawartością jodu, selenu, cynku. Warto skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem, który ułatwi podjęcie dobrej decyzji.