W ostatnim czasie dieta ketogeniczna stała się niezwykle popularna. Nie bez powodu jest to kontrowersyjny model żywieniowy, który budzi skrajne emocje. Podstawą jest maksymalne ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów. Konieczne jest także zwiększenie ilości tłuszczów w codziennym menu. W ten sposób możliwe jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Dla wielu osób jest to szansa na zrzucenie zbędnych kilogramów i wypracowanie wymarzonej sylwetki. Warto jednak zaznaczyć, ze dieta keto nie jest dla każdego, więc wskazana jest konsultacja z dietetykiem.
Czego dowiesz się z artykułu?
Z artykułu dowiesz się, co to dieta ketogeniczna, a także jakie efekty zapewnia ten model żywieniowy. Drastyczne ograniczenie węglowodanów może nieść za sobą wiele pozytywnych efektów, jednak każdy organizm jest zupełnie inny. Zwiększona podaż tłuszczów zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Część z nich może minąć w krótkim czasie, jednak zdarza się, że niepożądane objawy utrzymują się zbyt długo. Sprawdź, kiedy należy wziąć pod uwagę zmianę sposobu odżywiania.
Co to dieta ketogeniczna?
Na początku warto wyjaśnić, co to
dieta ketogeniczna.
To sposób żywienia polegający na ograniczeniu podaży węglowodanów oraz zwiększeniu ilości tłuszczów w diecie. Zaleca się, aby 70-75% kalorii dostarczonych organizmowi pochodziło właśnie z tłuszczów. Wszystko po to, aby wywołać stan metaboliczny zwany ketozą. Maksymalne ograniczenie węglowodanów w menu sprawia, że glukoza przestaje stanowić główne źródło energii.
Dieta ketogeniczna sprawia, że wątroba zaczyna produkować ciała ketonowe stanowiące alternatywne źródło energii. Pochodzą one z rozkładów tłuszczów, co oznacza intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Organizm wykorzystuje nagromadzone zapasy, dzięki czemu możliwa jest utrata wagi. Nie bez powodu dieta keto wzbudza spore zainteresowanie wśród osób na redukcji. Należy jednak podkreślić, że tylko prawidłowo skomponowane menu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Każda restrykcyjna dieta zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru składników odżywczych.
Najważniejsze efekty diety ketogenicznej
Efekty diety ketogenicznej zachęcają, aby przyjrzeć się jej bliżej. Z pewnością ten model żywieniowy pomógł wielu osobom wypracować wymarzoną sylwetkę. Ograniczenie podaży węglowodanów może przyczynić się do ogólnej poprawy samopoczucia. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące efekty diety keto.
-
Spadek masy ciała - dieta ketogeniczna jest chętnie wybierana podczas odchudzania. Umożliwia efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, co przekłada się na utratę masy ciała. Dodatkowym plusem jest ograniczenie apetytu. Ułatwia to zahamowanie chęci podjadania między posiłkami.
-
Ustabilizowanie poziomu cukru we krwi - mniejsza ilość węglowodanów w diecie obniża częstotliwość występowania niekontrolowanych skoków poziomu glukozy we krwi. Jest to szczególnie ważne dla osób borykających się z cukrzycą typu II.
-
Zwiększenie poziomu energii - efekty diety ketogenicznej są odczuwalne już po kilkunastu dniach. Ten sposób żywienia zapewnia stabilność energetyczną. Warto wiedzieć, że spożywanie dużej ilości węglowodanów często prowadzi do tzw. zjazdów energetycznych.
Potencjalne skutki uboczne diety keto
Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Drastyczne ograniczenie węglowodanów może przyczynić się do rozwoju objawów niepożądanych. Wystąpienie skutków ubocznych zmusza to zmiany sposobu odżywiania.
-
Keto grypa - zazwyczaj mija samoistnie po kilku dniach. Może objawiać się bólem głowy, drażliwością, nudnościami, zaburzeniami snu.
-
Niedobory żywieniowe - dieta ketogeniczna wymaga zrezygnowania z wielu produktów spożywczych. Zwiększa to ryzyko wystąpienia niedoboru poszczególnych składników odżywczych. Warto zadbać o suplementację.
-
Obciążenie nerek - jest to zjawisko często występujące u osób mających problemy z tym narządem.
-
Problemy trawienne - dieta ketogeniczna uboga w błonnik zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć. Ponadto mogą pojawić się wzdęcia, nudności, bóle brzucha.
-
Zaburzenia hormonalne - szczególnie u kobiet. Keto dieta może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego czy obniżenia płodności.