Ładunek glikemiczny to hasło, które jest ściśle związane z dietą o niskim indeksie glikemicznym.

Zaczynając jednak od początku - indeks glikemiczny to parametr, który określa jak szybko wzrośnie nam poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Im wyższy indeks glikemiczny, tym produkt jest szybciej trawiony, a co za tym idzie, spowoduje szybszy wyrzut insuliny, czego chcemy uniknąć. Indeks glikemiczny odnosi się do pojedynczych produktów i ich jakości, ale nie bierze pod uwagę ilości spożytych węglowodanów, które z kolei określane jest przez ładunek glikemiczny.

Mamy trzy przyjęte poziomy produktów o danym indeksie glikemicznym.

  • składniki o niskim indeksie są uznane za te, których wartość indeksu glikemicznego wynosi mniej niż 55,
  • średni poziom indeksu glikemicznego wynosi od 55 do 70,
  • wysoki poziom wspomnianego indeksu zawierają produkty o współczynniku powyżej 70.

Są jednak sposoby, aby obniżyć ładunek glikemiczny całej potrawy. Dzięki wiedzy naszego zespołu dietetyków i kucharzy, wiemy jak wprowadzić to w praktyce tak, aby produkt nawet o wysokim indeksie glikemicznym nie zaszkodził zdrowiu naszych klientów.

  • Gotowanie produktów skrobiowych w wysokiej temperaturze, w minimalnej ilości wody, powoduje powstawanie skrobi opornej, która nie ulega trawieniu, co sprawia, iż dany składnik staje się bezpieczniejszy dla osób cierpiących na jakiekolwiek zaburzenia związane z metabolizmem węglowodanów. Długie gotowanie w wysokiej temperaturze i w dużej ilości wody zwiększa indeks glikemiczny co z kolei zapoczątkowuje proces tzw. żelowania skrobi przez co staje się ona łatwo strawna. Powoduje to szybki wzrost glukozy i duży wyrzut insuliny.
  • Trzeba nie tylko wybierać produkty bogate w węglowodany złożone jak grube kasze czy pełnoziarniste pieczywo, ale trzeba również uważać na sposób ich obróbki.  
  • Chłodzenie i podogrzewanie to kolejny sposób na obniżenie indeksu glikemicznego. W naszym cateringu przygotowujemy produkty w odpowiednio wyposażonej do tego kuchni, a każdy posiłek jest szczelnie pakowany i przechowywany w chłodni, skąd trafia bezpośrednio do klientów, gdzie każdy może je odgrzać według własnego uznania. Dzięki takiemu procesowi, dochodzi do retrogradacji czyli odwrócenia procesu żelowania, a tym samym do obniżenia indeksu glikemicznego.
  • Obecność białka w posiłku z węglowodanami, przyczynia się do obniżenia wspomnianego indeksu, gdyż skrobia staje się trudniej strawna.
  • Błonnik wpływa hamująco na wydzielanie enzymu trawiącego cukier.
  • Obecność tłuszczu powoduje dłuższy proces trawienia i opróżniania żołądka.

To wszystko w połączeniu z odpowiednim zbilansowaniem posiłku, daje bezpieczny i smaczny efekt, na co w naszym cateringu wszyscy ciężko pracujemy. 

Należy uważać na rozdrabnianie zbóż, które stają się automatycznie szybciej trawione oraz na wielkość spożywanej porcji, jednakże my już o to zadbamy!

Te wszystkie sposoby, wskazują na to, że nie jesteśmy w stanie określić jaką dokładnie wartość ładunku glikemicznego ma dany posiłek, stąd też na etykietach na posiłkach nie chcemy podawać błędnych informacji i wprowadzać w błąd, a tym samym podważać wiarygodność naszego cateringu.

Każda informacja będzie dostępna po kontakcie z nami mailowo lub telefonicznie.