22 czerwca 2021

Tajemnicze ciało ektomorfika - kim jest ektomorfik?

Tajemnicze ciało ektomorfika - kim jest ektomorfik?

Ektomorfik jest to typ danej sylwetki i temperamentu według znanej typologii Sheldona. Typologia, której autorem jest William Sheldon polega na konstytucjonalnej teorii temperamentu. Teoria ta bazuje na pomiarach proporcji w budowie ciała na trzech płaszczyznach w skali od 1 do 7.

Typy sylwetek według teorii Sheldona

Według teorii Sheldona można każdą sylwetkę człowieka przypisać do jednego z trzech typów:

 • typ ektomorficzny - jest to osoba jest wysoka, szczupła i smukła, posiada przyspieszony metabolizm, ma trudności z przybieraniem na wadze,
 • typ mezomorficzny - to osoba postawna, dobrze zbudowana, wąska w talii i szeroka w ramionach. Nie ma problemów z redukcją tkanki tłuszczowej 
 • typ endomorficzny - to osoba niska, krępa, o krótkich kończynach, tzw. grubej kości oraz w szybkim tempie przybiera na wadze. Dodatkowo ma problemy z pozbyciem się zbędnych kilogramów. 

Wiadomym jest, że znaczna większość ludzi nie posiada jednocześnie wszystkich cech charakterystycznych dla jednego typu sylwetki według skali Sheldona. Spora liczba ludzi posiada również mieszane typy sylwetki, których teoretycznie jest aż 343. Realnie wyróżnia się ok. 80 typów mieszanych w zależności od natężenia cech w jednym z trzech wymiarów, które bierze się pod uwagę w typologii Sheldona.

Charakterystyka ektomorfika - czym się wyróżnia?

Ektomorfik jest osobą szczupłą, smukłą, “lekkiej kości”. Osobom tym trudno przybierać na wadze, ponieważ posiadają szybszą przemianę materii niż inne osoby. Ektomorficy charakteryzują się długim rękami i nogami, mają wąskie ramiona i sprawiają wrażenie osób wiotkich. Typowy ektomorfik posiada idealną sylwetkę np.  w zawodzie modelki. Niestety faktem jest też to, że nie każda osoba posiadająca taką posturę ciała jest zadowolona z niej. Niektórzy ektomorficy z wielką przyjemnością chcieliby zmienić swoją sylwetkę poprzez np. przybranie na wadze lub zbudowanie pięknej masy mięśniowej. Jak się okazuje w praktyce nie jest to łatwe wyzwanie, jednak nie można zakładać, że jest niemożliwe.

Ćwiczenia zalecane dla ektomorfika

Jeśli jesteś typem ektomorfika i pragniesz smukłej sylwetki zachowując swój ektomorficzny wygląd, powinieneś wybrać typowe ćwiczenia aerobowe. Pomagają one spalać kalorie, jednak nie budują masy mięśniowej. Warto pamiętać wówczas o regularnym dostarczaniu kalorii tak, aby nie tracić na wadze.

Jeśli jednak chciałbyś trochę  nabrać masy mięśniowej i przybrać na wadze, warto wybrać ćwiczenia na siłowe, najlepiej z odpowiednim obciążeniem.

Najlepszą opcją dla ektomorfika są ćwiczenia złożone, tak jak:

 • wyciskanie na ławce płaskiej, 
 • wyciskanie sztangi, 
 • martwy ciąg. 

Ważną kwestią jest odpowiednie obciążenie podczas ćwiczeń,a nie ilość powtórzeń, dlatego, że to właśnie ciężar powoduje przyrost masy mięśniowej. Takiego rodzaju treningi powodują wydzielanie się hormonu wzrostu oraz testosteronu. Hormony korzystnie wpływają na zwiększenie masy ciała i rozbudowanie masy mięśniowej. Istotna jest systematyczność ćwiczeń, dokładność w ich wykonywaniu oraz stopniowe zwiększanie ciężarów. Trening powinien być wykonywany ok. 4-5 razy w tygodniu. 

Dieta dla ektomorfika

Uważa się, że osoba o typowych cechach ektomorfika ma szybszy metabolizm, dlatego też powinni zwracać uwagę na ilości kalorii, jakie spożywają w ciągu dnia. Jeżeli ektomorfik pragnie zbudować masę mięśniową, a tym samym zwiększyć swoje ciało, powinien spożywać codziennie nawet 4600 kcal. Trzeba pamiętać, że nie można zjadać tak zwane "puste kalorie", które zazwyczaj zawierają gotowe produkty, wysoko przetworzona żywność np. fast foody czy słodycze. Dzięki temu doprowadzi się do odkładania tkanki tłuszczowej, a nie do budowy mięśni. Ponadto można doprowadzić się takim odżywianiem do wielu groźnych chorób np. miażdżyca lub cukrzyca.

Ektomorfik w swojej codziennej diecie powinien zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, białka, witamin i soli mineralnych, oraz o to, żeby pokarm dostarczał wystarczającą dawkę energii. W przypadku tłuszczy, zalecane jest, aby ektomorfik nie spożywał nadmiernej ich ilości, ponieważ to tłuszcz zmniejsza wchłanianie się białka. Wówczas będzie to utrudniona droga do zbudowania masy mięśniowej.

Kolejnym wskazaniem w diecie dla ektomorfika jest częstotliwość oraz ilość spożywanej żywności - powinien jeść często i dużo, najlepiej co 3 godziny o stałych porach. Posiłki powinny być przygotowywane z produktów przede wszystkim:

 • wartościowych, 
 • zdrowych, 
 • nieprzetworzonych,
 • dostarczających energię,
 • dostarczających dużą ilość kalorii. 

Ektomorficy posiadają tak szybką przemianę materii, że nawet zwykłe czynności mogą powodować utratę wagi. Zatem jeśli ektomorfikowi nie zależy na zbudowaniu sylwetki, powinien dbać o uzupełnienie zapotrzebowania energetycznego swojego organizmu, po przez dobrze skomponowaną dietę.