29 czerwca 2022

Catering dietetyczny czy gotowanie samodzielne?

Catering dietetyczny czy gotowanie samodzielne?

Kiedy stajemy przed dylematem zamówić catering dietetyczny, czy jednak nauczyć się zdrowo gotować w domu, pierwszym co przychodzi do głowy jest to, że gotowanie jest tańsze, ale catering wygodniejszy. Czy faktycznie da się to tak uprościć? Porównajmy plusy i minusy diety pudełkowej oraz wady i zalety przygotowywania posiłków samodzielnie. 

Jedzenie na mieście, a coraz częściej również catering dietetyczny, są wciąż przez wielu traktowane jako moda, lenistwo, a nawet rozrzutność. Oni zazwyczaj patrzą przez pryzmat paragonu za jedzenie, które pewnie jest niezdrowe i nie zawsze świeże, ale zapewne drogie, choć w sumie to nigdy tego nie sprawdzili. Sami na obiad często jedzą schabowego, spaghetti z sosem ze słoika czy mrożone pierogi. My jednak chcemy porównać zdrowe gotowanie w domu z dobrą dietą pudełkową. Dlatego postaramy się obiektywnie podejść do sprawy i zwrócimy uwagę na najważniejsze aspekty samodzielnego przygotowywania posiłków i korzystania z cateringu.

Zacznijmy od tego, że każdy z nas ma inną sytuację i potrzeby, więc nie da się wszystkich wrzucić do jednego worka. Nie każdy przecież lubi i potrafi gotować, nie każdy ma na to czas i ochotę, za to każdy może przejściowo stanąć przed wyborem co jeść. Co innego przekona też studentkę, a co innego pracującą na etacie mamę dwójki przedszkolaków. Najpierw jednak twarde i uniwersalne argumenty.

Wiem, co jem

Przygotowując posiłki samodzielnie, mamy największy wpływ na to, co wyląduje na naszym talerzu. Sami komponujemy dania, sami decydujemy, z jakich składników je przyrządzimy i jak je doprawimy. Mamy też nieograniczone możliwości i mnóstwo przepisów do wypróbowania oraz łatwo zaspokoimy niespodziewane zachcianki. Nie da się jednak ukryć, że wiąże się to ze sporym wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym. Trzeba bowiem z wyprzedzeniem zaplanować jadłospis, zrobić listę potrzebnych produktów, wybrać się na zakupy. Przyda się też trochę sprzętu kuchennego i w zależności od tego, czym dysponujemy, nieco czasu zajmuje też samo gotowanie. 

Wybierając catering dietetyczny dostajemy pod drzwi kolorowe, zdrowe dania, o ustalonej kaloryczności i liczbie posiłków, ale mamy niewielki wpływ na to, co danego dnia się znajdzie w pudełkach. Chyba że wybierzemy dietę Select z PureFood, w której samodzielnie komponujemy sobie menu. Wybór dań co prawda nie jest tak nieograniczony, jak przy własnej inwencji, ale przynajmniej nie ma ryzyka, że trafi Ci się brukselka, której nie znosisz, czy kaszka, która od dzieciństwa wywołuje mdłości. 

Dobre jedzenie kosztuje

Jeśli założymy, że i Ty, i firma cateringowa korzystacie z podobnej jakości produktów, to oczywistym jest, że ich cena musi być wyższa, bo dochodzi przecież koszt przygotowania posiłku, opakowań, obsługi, dostawy itp. Tylko chwileczkę — czy Ty też nie będziesz tych dań przygotowywać? Zużywać wody, prądu, gazu, a może nawet paliwa, jeśli na targ, czy do sklepu musisz podjechać samochodem? O czasie nie wspominamy, chociaż czas to też pieniądz i można go lepiej wykorzystać.

Jeśli więc porównamy koszt przygotowania pięciu różnorodnych posiłków dla jednej osoby może się okazać, że różnica w cenie jest minimalna, albo wypada wręcz na korzyść pudełek. Tym bardziej że niektórych produktów nie da się kupić w małej ilości, a wielu dań przygotować „na raz”. Sporo resztek może zatem wylądować w koszu albo przez kilka dni z rzędu będziemy jeść to samo.

Musimy jednak uczciwie przyznać, że gdy do wykarmienia mamy więcej osób, to finansowo raczej korzystniej będzie gotować w domu. Robiąc większe porcje wbrew pozorom oszczędzamy, gdyż nie marnujemy tylu produktów, a poświęcamy na to podobną ilość czasu, jak przy gotowaniu pojedynczej. Pod warunkiem że wszyscy jedzą to samo. Jeśli bowiem jedna osoba nie jada mięsa, druga ma problem z laktozą, a trzecia się odchudza — to wymaga nie tylko dużo więcej czasu i zachodu, ale i koszty nagle rosną. Wtedy zazwyczaj catering wygrywa.

Jeśli chcesz się przekonać czy dieta pudełkowa się opłaca, zrób sobie wyzwanie i podliczaj przez kilka dni, ile wydajesz na jedzenie, zapisuj, co robisz, ile zajmuje Ci to czasu i czy coś potem wyrzucasz. Wynik eksperymentu może Cię zaskoczyć.

Zdrowa dieta wymaga poświęceń

Cukier szkodzi, sól szkodzi, mięso to cholesterol, a warzywa są nudne? Czy zatem, żeby zdrowo się odżywiać, a nie tylko jeść, trzeba zamówić catering dietetyczny? Nie!

Cukier można zastąpić zdrowszymi słodzidłami, mięso rybami, a używając ziół łatwiej ograniczyć spożycie soli. O tym, jak wiele pysznych dań można szybko wyczarować z jarzyn, niech świadczą obszerne książki kucharskie dla wegetarian, czy oferta wegańskich knajpek. 

Żeby była jasność — wcale nie namawiamy do rezygnacji z produktów zwierzęcych. Gorąco jednak zachęcamy, aby wzbogacić swoją dietę o ryby, zioła i przede wszystkim o warzywa. Powinny one pojawiać się w każdym posiłku. Ziemniaki się nie liczą ;)

Czy to jednak komplikuje sprawę gotowania? Niekoniecznie. Sałatki przygotowuje się w kilka minut, a do ciepłych dań można wykorzystać mrożonki, których w sklepach jest naprawdę ogromny wybór. W sezonie letnim z kolei, aż żal nie zajadać sezonowych warzyw, wtedy kiedy są najtańsze i mają najwięcej wartości. Trzeba sobie tylko wyrobić prawidłowe nawyki.

Jeśli jednak dotychczas jedynym warzywem, jakie pojawiało się na Twoim talerzu były wspomniane ziemniaki, może być trudno zacząć. Bo co z tych warzyw zrobić?

Dieta pudełkowa może pomóc przełamać stereotyp, że są nudne i jednocześnie przekonać, że można je przyrządzać na milion sposobów i do tego smakują wybornie. Chociażby z tego powodu warto wypróbować nasze diety vege, czy fish, choć i w pozostałych codziennie znajdziesz coś pysznego i zdrowego zarazem. Może więc potraktować catering dietetyczny jako zachętę i inspirację do zmiany stylu życia?

Jestem alergikiem, muszę uważać co jem

Osoby cierpiące na różne alergie i nietolerancje pokarmowe mają jeszcze trudniejsze zadanie. Muszą stale pilnować, żeby na talerzu nie pojawiły się niepożądane produkty, a nie mogąc jeść wszystkiego, pewne składniki muszą sobie uzupełniać z innych źródeł. To wcale nie jest proste. Trzeba uważnie czytać etykiety produktów i staranniej komponować przepisy. Dla nich właśnie catering dietetyczny może okazać się wybawieniem. Wystarczy wybrać, czy dieta ma być bezglutenowa, bezmięsna czy bez laktozy, a o resztę zatroszczy się dietetyk i kucharz. Będzie łatwo, pysznie i bezpiecznie. 

Ponieważ uczulać mogą też inne składniki, my na wszelki wypadek menu publikujemy z wyprzedzeniem, a przy każdym daniu podajemy listę alergenów. Gdy coś jest nie tak, zawsze możesz sobie to danie wymienić. 

Lubię gotować, ale…

Nawet jeśli lubisz gotować i nie jest to dla Ciebie utrapieniem, to mogą się zdarzyć takie sytuacje, że dieta pudełkowa będzie niezastąpiona. Bo komu by się chciało tracić czas na gotowanie podczas urlopu, prawda?

PureFood ma dowóz niemal wszędzie, o ile odpowiednio wcześnie nas o tym uprzedzisz. Dieta pudełkowa będzie tańsza niż słynne paragony grozy, a potrawy zdrowsze i smaczniejsze niż mrożona ryba z tłustymi frytkami. Nie ryzykujesz też zatrucia pokarmowego, które może zepsuć wypoczynek, bo nasze pudełka dostarczamy w warunkach lodówkowych.

Podobnie będzie, jeśli w Twoim przypadku urlop oznacza remont kuchni (który zwykle się przedłuża) i masz do wyboru kanapki, bar mleczny albo pudełka, albo kiedy po prostu zachorujesz i ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę jest stanie przy garach, a zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie.

Gotować, czy zamówić dietę pudełkową?

Przeszliśmy od twardych argumentów za i przeciw poprzez aktualną sytuację życiową i docieramy do zupełnie miękkich kwestii. Podejrzewam, że masz wśród znajomych kogoś, kto tylko czeka na okazję, żeby Cię nakarmić. Każdą wolną chwilę spędza w kuchni, wertuje kulinarne blogi i sprawia mu to wyraźną przyjemność. Do tego wyczarowuje takie smaki, że Twoje podniebienie wariuje ze szczęścia. Znasz kogoś takiego? Problem w tym, że jeśli nie mieszkacie pod jednym dachem, raczej nie będzie tego robić codziennie.

Brutalna prawda jest taka, że w większości domów codzienne przygotowanie posiłków, to podobna atrakcja jak odkurzanie, pranie czy zakupy. A są wśród nas pewnie i tacy, którym woda na herbatę się przypala. No i to wieczne zastanawianie się „co na obiad”.

Dlatego tych, którzy w kuchni się relaksują nie będziemy nawet próbować przekonywać, że catering dietetyczny to wygoda, a tych, którzy gotowania nie cierpią, czy nie mogą w tej chwili gotować, pewnie nie musimy. 

Dla całej reszty, która po przeczytaniu wcześniejszych argumentów wciąż się waha – krótkie i tylko lekko stronnicze podsumowanie. 

Wybierając catering dietetyczny PureFood:

  • możesz dłużej pospać, bo jedzenie jest już gotowe,
  • nie wydajesz pieniędzy na mieście, bo odpowiednie pudełko możesz wrzucić do torby i zjeść w pracy,
  • szybciej wracasz do domu, bo nie musisz robić zakupów,
  • nie musisz wymyślać co na obiad, bo on już czeka — gotowy do podgrzania,
  • masz więcej wolnego czasu, bo nic nie musisz kroić, siekać, ani stać przy garach,
  • jesz regularnie zdrowe posiłki,
  • Twoja dieta jest dobrze zbilansowana i zdrowa, więc nie musisz łykać suplementów, a masz za to więcej energii i chęci do życia,
  • nie marnujesz jedzenia, bo porcje są akurat,
  • nie podjadasz, bo … nie masz czego,
  • masz porządek w kuchni bez wysiłku, bo nie ma czego sprzątać,
  • chudniesz bez liczenia kalorii.

Jednak jak mówi mądre przysłowie — nie spróbujesz, to się nie dowiesz, dlatego zachęcamy do wypróbowania naszych diet i wyrobienia sobie własnej opinii, co się bardziej opłaca — catering dietetyczny czy gotowanie.